• KPSS LİSE - ÖNLİSANS Kayıtlarımız Devam Ediyor...

  Hızlandırılmış KPSS Eğitimlerimiz Başlıyor...

  Devamı..
 • Bilgisayar İşletmenlik MEB Onaylı Sertifika Kayıtlarımız Devam Ediyor

  Dersler Hafta içi ve Hafta Sonu Yapılacaktır..

  Devamı..
 • Bilgisayarlı Muhasebe MEB Onaylı Sertifika Kayıtlarımız Devam Ediyor

  Dersler Hafta içi ve Hafta Sonu Yapılacaktır..

  Devamı..
 • On Parmak Klavye Eğitimlerimiz devam ediyor...

  Dersler hafta içi ve hafta sonu grup eğitimleri yada kişiye özel istenen gün ve saatlerde eğitimler verilmektedir.

  Devamı..

 

PENBİL SANALTUR

 

PENBİL ONLINE TEST ÇÖZ

 

 

PENBİL ONLINE TEST ÇÖZPENBİL ONLINE TEST ÇÖZ

 

Ödev Ekle

Pendik AutoCAD Kursu
AUTOCAD
 
     
  AUTOCAD KURS EĞİTİM PROGRAMI  
     
  Kayıt olup, detaylı bilgi almak İçin ÖN KAYIT OL linkine tıklayınız.  
     
  AUTOCAD  
     
  Pendik AutoCAD Kursu Hakkında   
     
 

Yaşamakta olduğumuz bilgi çağında, Makine, İnşaat, Mimarlık, Mobilya - Dekorasyon, Endüstriyel Ürün tasarımı vb. Alanlarda; Tasarım, Çizim, İmalat, Modelleme, Bilgi depolama gibi faaliyetlerin tümü, bilgisayar programları vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Yukarda adı geçen sektörlerde değişik amaçlı birçok bilgisayar yazılımı kullanılmaktadır. Bunlar her geçen gün çeşitlenmekte ve günümüz ihtiyaçlarına göre geliştirilmektedir. Bu yazılımlardan bir tanesi de AutoCAD programıdır.


Bir çizim ve modelleme programı olan AutoCAD, özellikle Makine Mühendisliği, Mimarlık, İnşaat, Mobilya - Dekorasyon alanlarının 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizim ve modellemelerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda yapılan atılımlarla, özellikle 3 boyutlu modellemede AutoCAD’ de eksikliği hissedilen bazı komutlar yazılıma ilave edilerek eski hantal yapısından kurtarılmış ve program daha esnek bir yapıya kavuşturulmuştur.


AutoCAD yazılımının diğer bir üstünlüğü de, birçok tasarım ve imalat programına uyum sağlamasıdır. Bu özellik, AutoCAD ’in birçok kurum tarafından tercih edilir olmasının en önemli faktörlerindendir.


Eğitim içeriği, iş piyasada yaygın bir şekilde kullanılan AutoCAD programı son versiyonuna göre, tüm yenilikleri kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Eğitimin ana stratejisi; komutların, okuyucunun en kısa sürede ve en kolay şekilde anlamasına ve uygulamasına yönelik olmaktadır.  Derste yapılan örnek uygulamalarda, uygulamanın başlangıcından bitimine kadar her işlem basamağı detaylı bir şekilde anlatılmakta, her basamak için ayrı ayrı şekil çizilerek, sürecin öğrenciler tarafından daha kolay anlaşılması sağlanmaktadır. Derste uygulanan örneklerden ayrı olarak, öğrencilerin bilgisini pekiştirmesi için eğitmenler tarafında öğrencilere proje odaklı ödevler verilmektedir.


Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri, Teknik Eğitim Fakülteleri, Meslek Yüksek Okulları, Teknik Lise, Endüstri Meslek Lisesi Öğretim Elemanları, öğrencileriyle, sanayicilere ve özle sektörde AutoCAD kullanan firmalarda ki elemanlara hitap etmektedir.

 

AutoCAD Eğitimi için Gerekli Ön Bilgiler Nelerdir?


AutoCAD eğitimine katılmak için Windows işletim sistemi ve bilgisayarın çalışma mantığı bilinmeli, bilgisayarı orta düzeyde kullanmak gerekmektedir. Temel Microsoft Office bilgisine sahip olmak, interneti etkili kullanıp erişmek istediği bilgiye hızlı ve doğru kaynaktan ulaşabilme, klavye kısayol tuşlarını seri bir şekilde kullanabilmek verimi arttıracaktır.

 
     
  Pendik AutoCAD Kursları  
     
  AutoCAD Eğitimine Kimler Katılmalıdır?


AutoCAD eğitimine, tüm mühendis, mimar, tasarımcı, tekniker ve teknisyenler katılabilirler. Makine, inşaat, harita, elektrik, elektronik ve tekstil mühendisleri ile iç mimarlar ve peyzaj mimarları AutoCAD programına hakim olmalıdır. Bununla beraber çizim yardımcısı olarak çalışmak isteyenler de bu eğitime katılabilir.

 

Ayrıca AutoCAD Kursu'na 2B ve 3B Tasarımı ile nesneleri modelleyip kamera animasyonlarını yapmak isteyenler, teknik çizim projelerinde görev almak isteyenler, tasarım yapılan tüm sektörlerde, inşaat, yapı, mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ve mühendislik bürolarında, endüstriyel tasarım ofislerinde, organize sanayi bölgelerinde, metal – kalıp işleme fabrikalarında, mobilya sektöründe çalışmak isteyenler, serbest proje bazlı çalışmak isteyenler, AutoCAD eğitimi veren özel kurslarda eğitmen olarak çalışmak isteyenler. AutoCAD eğitimine katılabilir. Programa hakim olarak meslek sahibi olabilirler.

 

AutoCAD Eğitiminin Kariyerinize Katkıları Nelerdir?


Adeta CAD standartlarını koyan, dünyanın bir numaralı CAD yazılımları ve CAD çözümleri üreticisi Autodesk’in ürünü olan AutoCAD programı, tüm teknik bireylerin kariyerleri için bilinmesi gereken ön koşul haline gelmiştir. AutoCAD’i kullanmak programa tamamen hakim olmak tüm teknik bireyler için diplomalarını tamamlayan bir yetkinliktir.


Çünkü Autodesk’in geliştirdiği programlar mühendislik ve mimarlık sektörlerine yönelik yazılımlara temel oluşturmakta olduğundan dolayı, katılımcılar; sektörüne göre ilgili mühendislik, mimarlık veya tasarım alanındaki firmalarda çalışabilirler.

 

Pendik AutoCAD Kursları

 

AUTOCAD PROGRAMINA GİRİŞ

 

Bilgisayar Destekli Çizim/Tasarım Computer Aided Drafting / Design (CAD) tasarımda bilgisayar desteğinden yararlanılmasıdır.
Elle yapılan çizimlerde şu zorluklar vardır;

 

 • * Çizimde yapılan bir hata bazen tüm emeklerin boşa gitmesine sebep olabilir.
 • * Düzeltilen hataların resimde meydana getirdiği tahribat ve izler çizimin kalitesini düşürür.
 • * Uzun zaman alır vb. Bunun gibi dezavantajlar tasarımcıları CAD programlarına yönlendirilmiştir.
  CAD amaçlı olarak kullanılan pek çok program yazılmıştır. AutoCAD, teknik resim kurallarına göre çizim yapabilen ve en yaygın kullanılan genel amaçlı bir CAD yazılımlarından biridir.


AutoCAD’le çizim yapmak tasarımcılara birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlar;

 

 • * Yapılan çizimin çok hassas, kaliteli ve temiz olması,
 • * Çizimlerde kolay düzenlemeler ve değişiklik yapılabilmesi,
 • * Farklı ölçeklerde hızlı çizim yapılabilmesi,
 • * Tasarım yaparken farklı alternatiflerin denenmesi,
 • * Önceden oluşturulmuş standart parçaların kolayca çizime yerleştirilebilmesi,
 • * Perspektif görünüşlerin kolay elde edilebilmesi,
 • * Kolay arşivleme ve makine parçalarının model maliyetinden tasarruf sağlanması,
 • * Tasarlanan ürünü detaylı olarak görebilme,
 • * Geometrik hesaplamaların yapılabilmesi, AutoCAD, Autodesk firması tarafından açık mimari (yardımcı programlar ile zenginleştirme)
  Tarzında yazılmıştır. AutoCAD tabanında, AutoLISP, C++ ve VisualBASIC dili ile yazılan ek programlar ile diğer uygulamalarla bağlantı kurulabilir ya da konuya özgün işlevler geliştirilebilir.


AutoCAD programı birçok sektörde tasarım amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bunlar,

 

 • * İnşaat,  Mimarlık ve Mobilya Dekorasyon
 • * Mekanik Tasarım ve İmalat Ürünleri
 • * Endüstriyel Ürün/Tesis Tasarımı,
 • * Mekatronik,
 • * Elektrik/Elektronik,
 • * Harita, Şehir ve Bölge Planlama ve Peyzaj Mimarisi,
 • * Reklamcılık vb. gibi,

 

Birçok sektörde çizim amaçlı olarak kullanılmaktadır.


AutoCAD, kişisel bilgisayarlar (PC) üzerinde Windows ortamlarında değişik iş istasyonlarında (Workstation), UNIX ortamında ve Macintosh bilgisayarlar üzerinde de çalışmaktadır. Ayrıca çok kullanılan bilgisayar ağlarını da (network) destekleyen AutoCAD programının en önemli özelliklerinden birisi; hangi ortamda üretilirse üretilsin, çizim dosyalarının hiçbir değişikliğe gerek duyulmadan diğer bir bilgisayar ortamında okunup, üzerinde işlem yapılabilir olmasıdır.


1982 yılından bugüne kadar geliştirilen her yeni AutoCAD programına, yeni bir versiyon veya sürüm (relese) numarası ile temel çalışma prensibi aynı kalmak suretiyle yeni komutlar eklenmiş, daha kolay kullanılabilir ve verimli hale getirilmiştir. AutoCAD versiyon ve sürümleri;
AutuCAD ile farklı ölçeklerde çizim üretebilmek için birden fazla çizim yapmasına gerek yoktur. Aynı şekilde. Çizim kâğıdının üzerine istenilen her türlü ekleme yapılabilir, notlar düşülebilir, resim numarası, pafta adı, çerçeve veya etiket tasarımı iliştirebilir. Tüm bunlar bir kez tasarlandıktan sonra her çizimde kullanılabilir.          


AutoCAD ile basit çizim öğeleri  (çizgi, daire, elips, yay vb. ) ve karmaşık öğeleri (eğriler, yüzeyler, koni, silindir, küre vb.)  kullanarak düzenleme komutları ile istenilen karmaşıkta geometriler de kolaylıkla oluşturulabilir.


AutoCAD, kütüphanesinde birçok yazı stili barındırdığı gibi; kullanıcılar dilerlerse truetype ve postscript fontları da kullanılabilir, yazıları istedikleri alana, diledikleri gibi yazabilirler. Başka bir yazı düzenleyicisinden ( text editör ) ASCII formatlı alacakları yazıları AutoCAD çizimlerine aktarabilirler.

 

Autocad Programının Kurulması;


Typical: Programın çoğu kullanıcının tercih ettiği en çok kullanılan özellikleri ile kurulması.


Full: Programın tüm özellikleri ile kurulması.


Compact: Programın çalışmasına yetecek en az özellikler ile kurulması.


Custom: Programın kullanıcının istediği bileşenleri seçerek kurulması AutoCAD Programı ile

 

 • * 2 Boyutlu  (2D) çizimler,
 • * 3 Boyutlu  (3D) çizimler modellenebilir.

AUTOCAD 2009 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE SİSTEM GEREKLİLİKLERİ: 


AutoCAD 2009 sürümü 32- Bit ve 64-Bit olarak piyasa sunuldu. AutoCAD ‘i satın almadan ya da denemeden önce kullanılan sistemin uygunluğu kontrol edilmelidir. Bunun için alttaki liste gözden geçirilmelidir.


32-bit AutoCAD 2009 ve üstü için


Windows XP, Windows 7:

 

 • * Microsoft Windows XP SP2, Windows 7 işletim sistemi
 • * İntel Pentium 4 işlemci ya da AMD Athlon 2.2 GHz ya da üstü
 • * Ya da İntel veya AMD Dual Core işlemci, 1,6 GHz ya da üstü
 • * 1 GB RAM,
 • * Kurulum için sabit disk 750 MB boş alan,
 • * 1024*768 VGA gerçek renk,
 • * Microsoft İnternet Explorer 6.0 (SP1 veya üstü).  3D modelleme yapılacaksa sistem gereklilikleri değişir. İntel Pentium 4 İşlemci veya AMD Athlon, 3.0 GHz ya da üstü veya İntel veya AMD Dual Core İşlemci, 2.0 GHz veya üstü

 

 • * 2 GB RAM ya da üstü,
 • * 2 GB boş sabit disk alanı,
 • * 1,280 * 1,024 32-bit renk (true color) 128 MB veya üstü, OpenGL ya da Direct3D uyumlu grafik kartı.

 

Windows Vista, Windows 7 de çalışacaksa:

 

 • * İntel Pentium 4 processor ya da AMD Anthlon, 3.0 GHz veya üstü ya da intel veya AMD Dual Core İşlemci, 2.0 GHz veya üstü,
 • * 2 GB RAM ya da üstü,
 • * Kurulum için 750 MD boş sabit disk alanı,
 • * 2 GB boş sabit disk alanı,
 • * 1.280 * 1,024 32-bit renk (true color) 128 MB veya üstü, OpenGL ya da Direct3D uyumlu grafik kartı.

 

64-bit AutoCAD 2009 üzeri Sürümlerde (64-bit AutoCAD, 32-bit işletim sistemine kurulamaz)

 

 • * Windows XP Professional *64 Edition ya da Windows Vista 64-bit, Windows 7 64 bit, Windows 8 64 bit
 • * AMD 64 işlemci ya da intel EM64T işlemci,
 • * 2 GB RAM,
 • * 750 MB kurulum alanı.

 

AUTOCAD EĞİTİM PROGRAMI İÇERİĞİ

 

GEOMETRİK ÇİZİMLER VE DÜZENLEMELER


Katmanların oluşturulması
Katmanlara nesne ataması
Katmanların genel kontrolleri
Katmanlara çizgi tiplerinin atanması
Bir çizime bir çizgi tipinin eklenmese
Tarama işlemleri
Hatch tarama komutunun kullanılması
Tarama ayarlarının yapılması
Tarama yapılmış yüzeylerin tarama özelliklerinin değiştirilmesi


DÜZENLEME ARAÇLARI


Temel yardımcı komutların tanıtılması
(Object Snap araç çubuğunun tanıtılması, Klavye komutları)
Properties
Edit Hatch
Edit Polyline
Edit Multiline
Edit Text
Group oluşturma
 
BLOCK İŞLEMLERİ


Make block
Insert block
Write block
Hazır çizimlerin sembol olarak kullanılması


ÇİZİM ÇIKTI AYARLARI


Kâğıt boyutunu ayarlama
Kâğıt konumunu ayarlama
Ölçek ayarlaması yapma
Çıktı çizgi kalınlıklarını ayarlama
Pencereye göre çıktı alma
Limit değerlerine göre çıktı alma
Tüm çizim alanının çıktısını alma
Çizim alanında görünen kısmın çıktısını alma
Yazıcı ayarlarını yapma
Yazdırılacak doğru yazıcıyı seçme
Çıktı kopya sayısını ayarlama
 
KESİT


Kesit Görünüşler
AA—BB—CC vb. kesitler
Kesit görünüş elde etmenin adımları
Kesit Düzlemi
Tarama Çizgileri ve Özellikleri
Yüzeyleri taranmayıp boyanan parçaların kesit görünüşleri
Kesit görünüşlerin elde edilmesi
Kademeli deliklerin kesit görünüşü
Tam delik ve kör delik


 KESİT GÖRÜNÜŞ ÇEŞİTLERİ


Tam kesit görünüşler
Yarı kesit görünüşler
Kademeli kesit görünüşler
Döndürülmüş kesit görünüşler
Döndürülmüş enine kesit görünüşler
Kısmi kesit görünüşler,
Detay kesit görünüşler
 

Pendik AutoCAD Kursu
PERSPEKTİF ÇİZİMİ VE 3B


View menüsünü kullanarak perspektif çizmek
Komut satırını kullanarak perspektif çizimi yapmak
Araç çubuklarını kullanarak perspektif çizimi yapmak
Üç boyutlu modelleme ve görüntüleme
İzometrik çizimler
View
Visual styles
Orit
3D modeling bölüm ara yüzünü tanıtılması
3 boyutlu çizime giriş
Katı model çalışma kuralları
Solid komutları (Katı model komutları)
Union, Subtract, İntersect, Shell, Slice, Separate
3D operasyonlar
Extrude, Loft, Revolve, Sweep, Presspull, Polysolid komutları
2B planı 3B bir modele dönüştürmek
Ucs koordinat sistemleri tanıtılması

 

ÇİZİMLERİ OLUŞTURMAK VE DÜZENLEMEK

 

Object snap, Object Snap Modları, Polar Tracing, Snap and Grid Ayarları, Snap Type&Style, Yeni özellikte Katman Hazırlamak, Katmanları Kapatmak, Dondurmak ve Kilitlemek, Layer Manager, Doğrusal ölçülendirme, Dimlinear, Dimbasine, Qdim, ölçölerde Continue Konutu, Yarıçap ve çap ölçüleri, Açısal ölüçleri, Tolerans ölçüleri, Leader Komutlarının Seçenekleri, ölçü Stillerini Tanımlamak, Tek Satırlık Yazı çizmek, Yazı Hizalama, Tek Satırlı Yazıyı Düzenlemek, Mtext, AutoCAD Designcenter, DesigncenterTi Ağaç ggrünümünde incelemek, AutoCAD DesigncenterTin paleti, Kaynak Nesnelerin Görüntülerini ve Tanımlarını Görmek, Load DesigncenterPalette Ã-zelliğini Kullanmak, Find özelliğini kullanarak iletişim kutusu, Blockları Eklemek, Wblock Komutu

 

Pendik AutoCAD Kursu

 

3D VE RENDER

 

3 Boyutta Koordinat Sistemi, Görüş Pencerelerini Kullanmak, 3 Boyutta Etkileşimini izlemek, Bir Modeli Gölgelendirmek, Temel Yüzey Oluşturmak, ileri Seviye Yüzey Yüzey Oluşturmak, 3 Boyutlu MeshTler, Mesh Yüzeylerini Düzenlemek, ACIS Katı Modelleme Aracı, Primitiflerin Yaratılması, Extrude ve Revolve ile çalışmak, 3 Boyutlu Boolen işlemleri, Yüzey çözünürülüğü Kontrol etmek, ileri Seviye Katı Modelleme Komutları, Katıları Düzenlemek, AutoCAD Tarafından düzenlenen Render Tipleri, Render Süreci ve Bir Görünöm Yaratmak, Işıkları Yartamak, Modeli Render Etmek, Bir çıktı ioretmek, Plot İletişim Kutusunu Kullanmak
 
  Pendik Penbil Eğitim Kurumları AutoCAD Kursu  
  Kayıt olup, detaylı bilgi almak İçin ÖN KAYIT OL linkine tıklayınız.  

 

 
PENDİK PENBİL EĞİTİM KURUMLARI