• KPSS L─░SE - ├ľNL─░SANS Kay─▒tlar─▒m─▒z Devam Ediyor...

  H─▒zland─▒r─▒lm─▒┼č KPSS E─čitimlerimiz Ba┼čl─▒yor...

  Devam─▒..
 • Bilgisayar ─░┼čletmenlik MEB Onayl─▒ Sertifika Kay─▒tlar─▒m─▒z Devam Ediyor

  Dersler Hafta i├ži ve Hafta Sonu Yap─▒lacakt─▒r..

  Devam─▒..
 • Bilgisayarl─▒ Muhasebe MEB Onayl─▒ Sertifika Kay─▒tlar─▒m─▒z Devam Ediyor

  Dersler Hafta i├ži ve Hafta Sonu Yap─▒lacakt─▒r..

  Devam─▒..
 • On Parmak Klavye E─čitimlerimiz devam ediyor...

  Dersler hafta i├ži ve hafta sonu grup e─čitimleri yada ki┼čiye ├Âzel istenen g├╝n ve saatlerde e─čitimler verilmektedir.

  Devam─▒..

 

PENB´┐ŻL SANALTUR

 

PENB´┐ŻL ONLINE TEST ÇÖZ

 

 

PENB´┐ŻL ONLINE TEST ÇÖZPENB´┐ŻL ONLINE TEST ÇÖZ

 

Ödev Ekle

Pendik AutoCAD Kursu
AUTOCAD
 
     
  AUTOCAD KURS E─×─░T─░M PROGRAMI  
     
  Kay─▒t olup, detayl─▒ bilgi almak ─░çin ÖN KAYIT OL linkine t─▒klay─▒n─▒z.  
     
  AUTOCAD  
     
  Pendik AutoCAD Kursu Hakk─▒nda   
     
 

Ya┼čamakta oldu─čumuz bilgi ça─č─▒nda, Makine, ─░n┼čaat, Mimarl─▒k, Mobilya - Dekorasyon, Endüstriyel Ürün tasar─▒m─▒ vb. Alanlarda; Tasar─▒m, Çizim, ─░malat, Modelleme, Bilgi depolama gibi faaliyetlerin tümü, bilgisayar programlar─▒ vas─▒tas─▒yla gerçekle┼čtirilmektedir. Yukarda ad─▒ geçen sektörlerde de─či┼čik amaçl─▒ birçok bilgisayar yaz─▒l─▒m─▒ kullan─▒lmaktad─▒r. Bunlar her geçen gün çe┼čitlenmekte ve günümüz ihtiyaçlar─▒na göre geli┼čtirilmektedir. Bu yaz─▒l─▒mlardan bir tanesi de AutoCAD program─▒d─▒r.


Bir çizim ve modelleme program─▒ olan AutoCAD, özellikle Makine Mühendisli─či, Mimarl─▒k, ─░n┼čaat, Mobilya - Dekorasyon alanlar─▒n─▒n 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizim ve modellemelerinde yayg─▒n bir ┼čekilde kullan─▒lmaktad─▒r. Son y─▒llarda yap─▒lan at─▒l─▒mlarla, özellikle 3 boyutlu modellemede AutoCAD’ de eksikli─či hissedilen baz─▒ komutlar yaz─▒l─▒ma ilave edilerek eski hantal yap─▒s─▒ndan kurtar─▒lm─▒┼č ve program daha esnek bir yap─▒ya kavu┼čturulmu┼čtur.


AutoCAD yaz─▒l─▒m─▒n─▒n di─čer bir üstünlü─čü de, birçok tasar─▒m ve imalat program─▒na uyum sa─člamas─▒d─▒r. Bu özellik, AutoCAD ’in birçok kurum taraf─▒ndan tercih edilir olmas─▒n─▒n en önemli faktörlerindendir.


E─čitim içeri─či, i┼č piyasada yayg─▒n bir ┼čekilde kullan─▒lan AutoCAD program─▒ son versiyonuna göre, tüm yenilikleri kapsayacak ┼čekilde haz─▒rlanm─▒┼čt─▒r. E─čitimin ana stratejisi; komutlar─▒n, okuyucunun en k─▒sa sürede ve en kolay ┼čekilde anlamas─▒na ve uygulamas─▒na yönelik olmaktad─▒r.  Derste yap─▒lan örnek uygulamalarda, uygulaman─▒n ba┼člang─▒c─▒ndan bitimine kadar her i┼člem basama─č─▒ detayl─▒ bir ┼čekilde anlat─▒lmakta, her basamak için ayr─▒ ayr─▒ ┼čekil çizilerek, sürecin ö─črenciler taraf─▒ndan daha kolay anla┼č─▒lmas─▒ sa─članmaktad─▒r. Derste uygulanan örneklerden ayr─▒ olarak, ö─črencilerin bilgisini peki┼čtirmesi için e─čitmenler taraf─▒nda ö─črencilere proje odakl─▒ ödevler verilmektedir.


Mühendislik ve Mimarl─▒k Fakülteleri, Teknik E─čitim Fakülteleri, Meslek Yüksek Okullar─▒, Teknik Lise, Endüstri Meslek Lisesi Ö─čretim Elemanlar─▒, ö─črencileriyle, sanayicilere ve özle sektörde AutoCAD kullanan firmalarda ki elemanlara hitap etmektedir.

 

AutoCAD E─čitimi için Gerekli Ön Bilgiler Nelerdir?


AutoCAD e─čitimine kat─▒lmak için Windows i┼čletim sistemi ve bilgisayar─▒n çal─▒┼čma mant─▒─č─▒ bilinmeli, bilgisayar─▒ orta düzeyde kullanmak gerekmektedir. Temel Microsoft Office bilgisine sahip olmak, interneti etkili kullan─▒p eri┼čmek istedi─či bilgiye h─▒zl─▒ ve do─čru kaynaktan ula┼čabilme, klavye k─▒sayol tu┼člar─▒n─▒ seri bir ┼čekilde kullanabilmek verimi artt─▒racakt─▒r.

 
     
  Pendik AutoCAD Kurslar─▒  
     
  AutoCAD E─čitimine Kimler Kat─▒lmal─▒d─▒r?


AutoCAD e─čitimine, tüm mühendis, mimar, tasar─▒mc─▒, tekniker ve teknisyenler kat─▒labilirler. Makine, in┼čaat, harita, elektrik, elektronik ve tekstil mühendisleri ile iç mimarlar ve peyzaj mimarlar─▒ AutoCAD program─▒na hakim olmal─▒d─▒r. Bununla beraber çizim yard─▒mc─▒s─▒ olarak çal─▒┼čmak isteyenler de bu e─čitime kat─▒labilir.

 

Ayr─▒ca AutoCAD Kursu'na 2B ve 3B Tasar─▒m─▒ ile nesneleri modelleyip kamera animasyonlar─▒n─▒ yapmak isteyenler, teknik çizim projelerinde görev almak isteyenler, tasar─▒m yap─▒lan tüm sektörlerde, in┼čaat, yap─▒, mimarl─▒k, iç mimarl─▒k, peyzaj mimarl─▒─č─▒ ve mühendislik bürolar─▒nda, endüstriyel tasar─▒m ofislerinde, organize sanayi bölgelerinde, metal – kal─▒p i┼čleme fabrikalar─▒nda, mobilya sektöründe çal─▒┼čmak isteyenler, serbest proje bazl─▒ çal─▒┼čmak isteyenler, AutoCAD e─čitimi veren özel kurslarda e─čitmen olarak çal─▒┼čmak isteyenler. AutoCAD e─čitimine kat─▒labilir. Programa hakim olarak meslek sahibi olabilirler.

 

AutoCAD E─čitiminin Kariyerinize Katk─▒lar─▒ Nelerdir?


Adeta CAD standartlar─▒n─▒ koyan, dünyan─▒n bir numaral─▒ CAD yaz─▒l─▒mlar─▒ ve CAD çözümleri üreticisi Autodesk’in ürünü olan AutoCAD program─▒, tüm teknik bireylerin kariyerleri için bilinmesi gereken ön ko┼čul haline gelmi┼čtir. AutoCAD’i kullanmak programa tamamen hakim olmak tüm teknik bireyler için diplomalar─▒n─▒ tamamlayan bir yetkinliktir.


Çünkü Autodesk’in geli┼čtirdi─či programlar mühendislik ve mimarl─▒k sektörlerine yönelik yaz─▒l─▒mlara temel olu┼čturmakta oldu─čundan dolay─▒, kat─▒l─▒mc─▒lar; sektörüne göre ilgili mühendislik, mimarl─▒k veya tasar─▒m alan─▒ndaki firmalarda çal─▒┼čabilirler.

 

Pendik AutoCAD Kurslar─▒

 

AUTOCAD PROGRAMINA G─░R─░┼×

 

Bilgisayar Destekli Çizim/Tasar─▒m Computer Aided Drafting / Design (CAD) tasar─▒mda bilgisayar deste─činden yararlan─▒lmas─▒d─▒r.
Elle yap─▒lan çizimlerde ┼ču zorluklar vard─▒r;

 

 • * Çizimde yap─▒lan bir hata bazen tüm emeklerin bo┼ča gitmesine sebep olabilir.
 • * Düzeltilen hatalar─▒n resimde meydana getirdi─či tahribat ve izler çizimin kalitesini dü┼čürür.
 • * Uzun zaman al─▒r vb. Bunun gibi dezavantajlar tasar─▒mc─▒lar─▒ CAD programlar─▒na yönlendirilmi┼čtir.
  CAD amaçl─▒ olarak kullan─▒lan pek çok program yaz─▒lm─▒┼čt─▒r. AutoCAD, teknik resim kurallar─▒na göre çizim yapabilen ve en yayg─▒n kullan─▒lan genel amaçl─▒ bir CAD yaz─▒l─▒mlar─▒ndan biridir.


AutoCAD’le çizim yapmak tasar─▒mc─▒lara birçok avantaj sa─člamaktad─▒r. Bunlar;

 

 • * Yap─▒lan çizimin çok hassas, kaliteli ve temiz olmas─▒,
 • * Çizimlerde kolay düzenlemeler ve de─či┼čiklik yap─▒labilmesi,
 • * Farkl─▒ ölçeklerde h─▒zl─▒ çizim yap─▒labilmesi,
 • * Tasar─▒m yaparken farkl─▒ alternatiflerin denenmesi,
 • * Önceden olu┼čturulmu┼č standart parçalar─▒n kolayca çizime yerle┼čtirilebilmesi,
 • * Perspektif görünü┼člerin kolay elde edilebilmesi,
 • * Kolay ar┼čivleme ve makine parçalar─▒n─▒n model maliyetinden tasarruf sa─članmas─▒,
 • * Tasarlanan ürünü detayl─▒ olarak görebilme,
 • * Geometrik hesaplamalar─▒n yap─▒labilmesi, AutoCAD, Autodesk firmas─▒ taraf─▒ndan aç─▒k mimari (yard─▒mc─▒ programlar ile zenginle┼čtirme)
  Tarz─▒nda yaz─▒lm─▒┼čt─▒r. AutoCAD taban─▒nda, AutoLISP, C++ ve VisualBASIC dili ile yaz─▒lan ek programlar ile di─čer uygulamalarla ba─člant─▒ kurulabilir ya da konuya özgün i┼člevler geli┼čtirilebilir.


AutoCAD program─▒ birçok sektörde tasar─▒m amaçl─▒ olarak kullan─▒lmaktad─▒r. Bunlar,

 

 • * ─░n┼čaat,  Mimarl─▒k ve Mobilya Dekorasyon
 • * Mekanik Tasar─▒m ve ─░malat Ürünleri
 • * Endüstriyel Ürün/Tesis Tasar─▒m─▒,
 • * Mekatronik,
 • * Elektrik/Elektronik,
 • * Harita, ┼×ehir ve Bölge Planlama ve Peyzaj Mimarisi,
 • * Reklamc─▒l─▒k vb. gibi,

 

Birçok sektörde çizim amaçl─▒ olarak kullan─▒lmaktad─▒r.


AutoCAD, ki┼čisel bilgisayarlar (PC) üzerinde Windows ortamlar─▒nda de─či┼čik i┼č istasyonlar─▒nda (Workstation), UNIX ortam─▒nda ve Macintosh bilgisayarlar üzerinde de çal─▒┼čmaktad─▒r. Ayr─▒ca çok kullan─▒lan bilgisayar a─člar─▒n─▒ da (network) destekleyen AutoCAD program─▒n─▒n en önemli özelliklerinden birisi; hangi ortamda üretilirse üretilsin, çizim dosyalar─▒n─▒n hiçbir de─či┼čikli─če gerek duyulmadan di─čer bir bilgisayar ortam─▒nda okunup, üzerinde i┼člem yap─▒labilir olmas─▒d─▒r.


1982 y─▒l─▒ndan bugüne kadar geli┼čtirilen her yeni AutoCAD program─▒na, yeni bir versiyon veya sürüm (relese) numaras─▒ ile temel çal─▒┼čma prensibi ayn─▒ kalmak suretiyle yeni komutlar eklenmi┼č, daha kolay kullan─▒labilir ve verimli hale getirilmi┼čtir. AutoCAD versiyon ve sürümleri;
AutuCAD ile farkl─▒ ölçeklerde çizim üretebilmek için birden fazla çizim yapmas─▒na gerek yoktur. Ayn─▒ ┼čekilde. Çizim kâ─č─▒d─▒n─▒n üzerine istenilen her türlü ekleme yap─▒labilir, notlar dü┼čülebilir, resim numaras─▒, pafta ad─▒, çerçeve veya etiket tasar─▒m─▒ ili┼čtirebilir. Tüm bunlar bir kez tasarland─▒ktan sonra her çizimde kullan─▒labilir.          


AutoCAD ile basit çizim ö─čeleri  (çizgi, daire, elips, yay vb. ) ve karma┼č─▒k ö─čeleri (e─čriler, yüzeyler, koni, silindir, küre vb.)  kullanarak düzenleme komutlar─▒ ile istenilen karma┼č─▒kta geometriler de kolayl─▒kla olu┼čturulabilir.


AutoCAD, kütüphanesinde birçok yaz─▒ stili bar─▒nd─▒rd─▒─č─▒ gibi; kullan─▒c─▒lar dilerlerse truetype ve postscript fontlar─▒ da kullan─▒labilir, yaz─▒lar─▒ istedikleri alana, diledikleri gibi yazabilirler. Ba┼čka bir yaz─▒ düzenleyicisinden ( text editör ) ASCII formatl─▒ alacaklar─▒ yaz─▒lar─▒ AutoCAD çizimlerine aktarabilirler.

 

Autocad Program─▒n─▒n Kurulmas─▒;


Typical: Program─▒n ço─ču kullan─▒c─▒n─▒n tercih etti─či en çok kullan─▒lan özellikleri ile kurulmas─▒.


Full: Program─▒n tüm özellikleri ile kurulmas─▒.


Compact: Program─▒n çal─▒┼čmas─▒na yetecek en az özellikler ile kurulmas─▒.


Custom: Program─▒n kullan─▒c─▒n─▒n istedi─či bile┼čenleri seçerek kurulmas─▒ AutoCAD Program─▒ ile

 

 • * 2 Boyutlu  (2D) çizimler,
 • * 3 Boyutlu  (3D) çizimler modellenebilir.

AUTOCAD 2009 VE ÜSTÜ SÜRÜMLERDE S─░STEM GEREKL─░L─░KLER─░: 


AutoCAD 2009 sürümü 32- Bit ve 64-Bit olarak piyasa sunuldu. AutoCAD ‘i sat─▒n almadan ya da denemeden önce kullan─▒lan sistemin uygunlu─ču kontrol edilmelidir. Bunun için alttaki liste gözden geçirilmelidir.


32-bit AutoCAD 2009 ve üstü için


Windows XP, Windows 7:

 

 • * Microsoft Windows XP SP2, Windows 7 i┼čletim sistemi
 • * ─░ntel Pentium 4 i┼člemci ya da AMD Athlon 2.2 GHz ya da üstü
 • * Ya da ─░ntel veya AMD Dual Core i┼člemci, 1,6 GHz ya da üstü
 • * 1 GB RAM,
 • * Kurulum için sabit disk 750 MB bo┼č alan,
 • * 1024*768 VGA gerçek renk,
 • * Microsoft ─░nternet Explorer 6.0 (SP1 veya üstü).  3D modelleme yap─▒lacaksa sistem gereklilikleri de─či┼čir. ─░ntel Pentium 4 ─░┼člemci veya AMD Athlon, 3.0 GHz ya da üstü veya ─░ntel veya AMD Dual Core ─░┼člemci, 2.0 GHz veya üstü

 

 • * 2 GB RAM ya da üstü,
 • * 2 GB bo┼č sabit disk alan─▒,
 • * 1,280 * 1,024 32-bit renk (true color) 128 MB veya üstü, OpenGL ya da Direct3D uyumlu grafik kart─▒.

 

Windows Vista, Windows 7 de çal─▒┼čacaksa:

 

 • * ─░ntel Pentium 4 processor ya da AMD Anthlon, 3.0 GHz veya üstü ya da intel veya AMD Dual Core ─░┼člemci, 2.0 GHz veya üstü,
 • * 2 GB RAM ya da üstü,
 • * Kurulum için 750 MD bo┼č sabit disk alan─▒,
 • * 2 GB bo┼č sabit disk alan─▒,
 • * 1.280 * 1,024 32-bit renk (true color) 128 MB veya üstü, OpenGL ya da Direct3D uyumlu grafik kart─▒.

 

64-bit AutoCAD 2009 üzeri Sürümlerde (64-bit AutoCAD, 32-bit i┼čletim sistemine kurulamaz)

 

 • * Windows XP Professional *64 Edition ya da Windows Vista 64-bit, Windows 7 64 bit, Windows 8 64 bit
 • * AMD 64 i┼člemci ya da intel EM64T i┼člemci,
 • * 2 GB RAM,
 • * 750 MB kurulum alan─▒.

 

AUTOCAD E─×─░T─░M PROGRAMI ─░ÇER─░─×─░

 

GEOMETR─░K Ç─░Z─░MLER VE DÜZENLEMELER


Katmanlar─▒n olu┼čturulmas─▒
Katmanlara nesne atamas─▒
Katmanlar─▒n genel kontrolleri
Katmanlara çizgi tiplerinin atanmas─▒
Bir çizime bir çizgi tipinin eklenmese
Tarama i┼člemleri
Hatch tarama komutunun kullan─▒lmas─▒
Tarama ayarlar─▒n─▒n yap─▒lmas─▒
Tarama yap─▒lm─▒┼č yüzeylerin tarama özelliklerinin de─či┼čtirilmesi


DÜZENLEME ARAÇLARI


Temel yard─▒mc─▒ komutlar─▒n tan─▒t─▒lmas─▒
(Object Snap araç çubu─čunun tan─▒t─▒lmas─▒, Klavye komutlar─▒)
Properties
Edit Hatch
Edit Polyline
Edit Multiline
Edit Text
Group olu┼čturma
 
BLOCK ─░┼×LEMLER─░


Make block
Insert block
Write block
Haz─▒r çizimlerin sembol olarak kullan─▒lmas─▒


Ç─░Z─░M ÇIKTI AYARLARI


Kâ─č─▒t boyutunu ayarlama
Kâ─č─▒t konumunu ayarlama
Ölçek ayarlamas─▒ yapma
Ç─▒kt─▒ çizgi kal─▒nl─▒klar─▒n─▒ ayarlama
Pencereye göre ç─▒kt─▒ alma
Limit de─čerlerine göre ç─▒kt─▒ alma
Tüm çizim alan─▒n─▒n ç─▒kt─▒s─▒n─▒ alma
Çizim alan─▒nda görünen k─▒sm─▒n ç─▒kt─▒s─▒n─▒ alma
Yaz─▒c─▒ ayarlar─▒n─▒ yapma
Yazd─▒r─▒lacak do─čru yaz─▒c─▒y─▒ seçme
Ç─▒kt─▒ kopya say─▒s─▒n─▒ ayarlama
 
KES─░T


Kesit Görünü┼čler
AA—BB—CC vb. kesitler
Kesit görünü┼č elde etmenin ad─▒mlar─▒
Kesit Düzlemi
Tarama Çizgileri ve Özellikleri
Yüzeyleri taranmay─▒p boyanan parçalar─▒n kesit görünü┼čleri
Kesit görünü┼člerin elde edilmesi
Kademeli deliklerin kesit görünü┼čü
Tam delik ve kör delik


 KES─░T GÖRÜNÜ┼× ÇE┼×─░TLER─░


Tam kesit görünü┼čler
Yar─▒ kesit görünü┼čler
Kademeli kesit görünü┼čler
Döndürülmü┼č kesit görünü┼čler
Döndürülmü┼č enine kesit görünü┼čler
K─▒smi kesit görünü┼čler,
Detay kesit görünü┼čler
 

Pendik AutoCAD Kursu
PERSPEKT─░F Ç─░Z─░M─░ VE 3B


View menüsünü kullanarak perspektif çizmek
Komut sat─▒r─▒n─▒ kullanarak perspektif çizimi yapmak
Araç çubuklar─▒n─▒ kullanarak perspektif çizimi yapmak
Üç boyutlu modelleme ve görüntüleme
─░zometrik çizimler
View
Visual styles
Orit
3D modeling bölüm ara yüzünü tan─▒t─▒lmas─▒
3 boyutlu çizime giri┼č
Kat─▒ model çal─▒┼čma kurallar─▒
Solid komutlar─▒ (Kat─▒ model komutlar─▒)
Union, Subtract, ─░ntersect, Shell, Slice, Separate
3D operasyonlar
Extrude, Loft, Revolve, Sweep, Presspull, Polysolid komutlar─▒
2B plan─▒ 3B bir modele dönü┼čtürmek
Ucs koordinat sistemleri tan─▒t─▒lmas─▒

 

Ç─░Z─░MLER─░ OLU┼×TURMAK VE DÜZENLEMEK

 

Object snap, Object Snap Modlar─▒, Polar Tracing, Snap and Grid Ayarlar─▒, Snap Type&Style, Yeni özellikte Katman Haz─▒rlamak, Katmanlar─▒ Kapatmak, Dondurmak ve Kilitlemek, Layer Manager, Do─črusal ölçülendirme, Dimlinear, Dimbasine, Qdim, ölçölerde Continue Konutu, Yar─▒çap ve çap ölçüleri, Aç─▒sal ölüçleri, Tolerans ölçüleri, Leader Komutlar─▒n─▒n Seçenekleri, ölçü Stillerini Tan─▒mlamak, Tek Sat─▒rl─▒k Yaz─▒ çizmek, Yaz─▒ Hizalama, Tek Sat─▒rl─▒ Yaz─▒y─▒ Düzenlemek, Mtext, AutoCAD Designcenter, DesigncenterTi A─čaç ggrünümünde incelemek, AutoCAD DesigncenterTin paleti, Kaynak Nesnelerin Görüntülerini ve Tan─▒mlar─▒n─▒ Görmek, Load DesigncenterPalette Ã-zelli─čini Kullanmak, Find özelli─čini kullanarak ileti┼čim kutusu, Blocklar─▒ Eklemek, Wblock Komutu

 

Pendik AutoCAD Kursu

 

3D VE RENDER

 

3 Boyutta Koordinat Sistemi, Görü┼č Pencerelerini Kullanmak, 3 Boyutta Etkile┼čimini izlemek, Bir Modeli Gölgelendirmek, Temel Yüzey Olu┼čturmak, ileri Seviye Yüzey Yüzey Olu┼čturmak, 3 Boyutlu MeshTler, Mesh Yüzeylerini Düzenlemek, ACIS Kat─▒ Modelleme Arac─▒, Primitiflerin Yarat─▒lmas─▒, Extrude ve Revolve ile çal─▒┼čmak, 3 Boyutlu Boolen i┼člemleri, Yüzey çözünürülü─čü Kontrol etmek, ileri Seviye Kat─▒ Modelleme Komutlar─▒, Kat─▒lar─▒ Düzenlemek, AutoCAD Taraf─▒ndan düzenlenen Render Tipleri, Render Süreci ve Bir Görünöm Yaratmak, I┼č─▒klar─▒ Yartamak, Modeli Render Etmek, Bir ç─▒kt─▒ ioretmek, Plot ─░leti┼čim Kutusunu Kullanmak
 
  Pendik Penbil E─čitim Kurumlar─▒ AutoCAD Kursu  
  Kay─▒t olup, detayl─▒ bilgi almak ─░çin ÖN KAYIT OL linkine t─▒klay─▒n─▒z.  

 

 
PEND´┐ŻK PENB´┐ŻL E´┐Ż´┐ŻT´┐ŻM KURUMLARI