• KPSS LİSE - ÖNLİSANS Kayıtlarımız Devam Ediyor...

  Hızlandırılmış KPSS Eğitimlerimiz Başlıyor...

  Devamı..
 • Bilgisayar İşletmenlik MEB Onaylı Sertifika Kayıtlarımız Devam Ediyor

  Dersler Hafta içi ve Hafta Sonu Yapılacaktır..

  Devamı..
 • Bilgisayarlı Muhasebe MEB Onaylı Sertifika Kayıtlarımız Devam Ediyor

  Dersler Hafta içi ve Hafta Sonu Yapılacaktır..

  Devamı..
 • On Parmak Klavye Eğitimlerimiz devam ediyor...

  Dersler hafta içi ve hafta sonu grup eğitimleri yada kişiye özel istenen gün ve saatlerde eğitimler verilmektedir.

  Devamı..

 

PENBİL SANALTUR

 

PENBİL ONLINE TEST ÇÖZ

 

 

PENBİL ONLINE TEST ÇÖZPENBİL ONLINE TEST ÇÖZ

 

Ödev Ekle

Pendik KPSS Rehberi kpss
 
pendik kpss kursları
 
 
KPSS Ders Saatleri ve Puan Türleri
KPSS - A Alan Bilgisi Rehberi
KPSS Genel Yetenek Genek Kültür Rehberi
KPSS Konulara göre soru dağılımı
KPSS Lise - Önlisan Konulara göre soru dağılımı
 
     
 

EĞİTİM BİLİMLERİ

 

Rehberlik

 

Rehberlik dersi içerlik olarak daha kuramsal ve bilgiye dayalı bir ders olması nedeniyle  sık  tekrarlar yapılması, adayların kendilerinin oluşturdukları tabloları ve özetleri kullanarak çalışmalarını sürdürmeleri başarı olmalarına yardımcı olacaktır. Özellikle rehberliğin tanımı, işlevi, ilkeleri ve türleri konularının bilinmesi önemlidir.

 

Gelişim Psikolojisi

 

Gelişim Psikolojisi dersi içerik olarak günlük yaşamla iç içe bir derstir. Günlük yaşamdan kopuk olmayan bu dersin öğrenilmesi zevkli hale getirilmelidir. Çalışırken çevrenizdeki kişileri hatırlamak ve onları düşünmek bilgilerinin öğrenilmesini kolaylaştıracaktır. Bu derste derse ilişkin özel dönem ve kavramların iyi öğrenilmesi başarıyı artıracaktır.

 

Öğrenme Psikolojisi

 

Öğrenme psikolojisi dersi gelişim psikolojisi dersine göre biraz daha kuramsal bir derstir. Bu nedenle öğrenilen bilgilerin günlük hayatla ilişkilendirilerek kendi örneklerinizi oluşturduğunuzda öğrenmeniz kolaylaşacaktır. KPSS’ de son yıllarda sosyal öğrenme kuramı, Gestalt kuramı ve yapısalcı kuram daha fazla sorulmaya başlanmıştır. Bu nedenle öğretmen adaylarının bu öğrenme yaklaşımlarına daha fazla önem vermeleri gerekmektedir.

 

Program Geliştirme

 

Günlük yaşamda kopuk gibi görünen bu ders aslında disiplinli çalışan ve planlı yaşayan herkesin kolay anlayabileceği bir derstir. Çok fazla soyut konu ve kavramın yer alması nedeniyle sık aralıklı tekrarların ayrı bir önem taşıması söz konusudur. Bu nedenle tablolardan ve kavram haritalarından yararlanması gereken bir derstir.

 

Öğretim Yöntem ve Teknikleri

 

Öğretim yöntem ve teknikleri dersi program geliştirme sürecinin eğitim durumları (öğrenme-öğretme süreci) boyutunu oluşturan değişikleri ayrıntılarından oluşur. Bu boyutu oluşturan; Strateji, yöntem, teknik, yaklaşım, model, araç gereç, öğretmen sınıf ve yönetimi bu dersin içeriğindedir. Bu dersle ilgili en önemli zorluk öğretim stratejisi, yöntemi, tekniği ve yaklaşımlarının birbirlerine benzemesidir. Bunların ayırt edici noktaları ve genel özellikleri oluşturulan tablolarda çalışılmalıdır.

 

Ölçme ve Değerlendirme

 

Ölçme Değerlendirme, hayatımızın her anında karşımıza çıkan eğitim dersleri içinde önemli bir alandır. Bunun içeriğinde bazı istatistiksel işlemlerin bulunması öğrencilerin bu derse karşı olumsuz bir tutum sergilemesine yol açmaktadır.

 

Diğer Eğitim derslerine oranla yorumu fazla gerektirmeyen dersimiz, konu hakimiyeti tam olarak sağlandığında rahatlıkla anlaşılır. Bu nedenle bu alana karşı ön yargısız olunmalı, sık tekrarlarla ve bol soru çözümleriyle konular pekiştirilmelidir.

 

 • Öğretmen adaylarımızın modüler setteki konuları öğrendikten sonra, dallanmış ağaç, yapılandırılmış grid, kavramsal karikatürler etkinliklerinde eksiklerini gidermeleri, ardından konu testlerini çözüp yine ilgili konulara ilişkin hem kuramlara (dershanelere) verilen hem de kitapevlerinde bulunan yaprak testleri (bu iki yaprak test birbirinden farklı sorular içerir) konu konu düzenlenmiş olan “Muhteşem Soru Bankası” içerisindeki soruları çözmeleri önerilir. Kolaydan zora ilkesine uygun olarak “Muhteşem Soru Bankası” içerisindeki sorulardan sonra “Eğitim Bilimleri Kalite Serisi” içerisindeki sorular çözülebilir.
 • Konu konu sorular çözüldükten sonra ders ders tasnif edilmiş soruların çözümü ancak derslerle ilgili konuların öğrenilmesinden sonra gerçekleştirilmelidir. En azından bitirilen ders ile ilgili derlenmiş sorular “Eğitim Bilimleri Soru Bankası (Ders ders) ”  kitabındaki sorular çözülmelidir. Tüm derslerle ilgili konular tamamlandıktan sonra deneme çözümlemeleri ve sonuçları ciddiye alınmalıdır. Daha önceki denemeler ve “Çözümlü Eğitim Bilimleri Çıkmış Soru Bankası” kitabındaki sorular seviye belirleme amacıyla ve KPSS’ yi tanımak amacıyla çözülmelidir. Konuların öğrenimi tamamlandıktan sonra kendini denemek isteyen öğretmen adayları, “Eğitim Bilimleri 15’li Çözümlü Deneme Sınavı” paketini kitap evlerinden istemeli ve yayınevimizle çalışan kurumlardaki “Eğitim Bilimleri – 10 Adet Paket Deneme Sınavı” ve “Eğitim Bilimleri – 10 Adet Çözümlü Türkiye Geneli Deneme Sınavı” ve “ Eğitim Bilimleri – 10 Adet Çözümlü Türkiye Geneli Deneme Sınavı” içerisinde soruları gerçek sınavdaymış gibi çözülebilirler.  
 • Sık aralıklı tekrarlar için elinizdeki modüler sete dönebilir, “Eğitim Bilimleri Cep Kitapları Seti” ve “Eğitim Bilimleri Cep Kitapları Seti” ve “Eğitim Bilimleri Zihin Haritası” ürünlerinden yararlanılabilir.

EĞİTİM BİLİMLERİ

Eğitim Bilimleri ortalama soru dağılımları

Program Geliştirme

12

Öğretim Yöntem ve Teknikleri

30

Gelişim Psikolojisi

12

Öğrenme Psikolojisi

30

Rehberlik

18

Ölçme Değerlendirme

18

Toplam

120

pendik kpss kursları

 

KPSS’ ye KİMLER BAŞVURABİLİR?

 

Her yıl haziran ayının son haftası ya da temmuz ayının ilk haftası yapılan KPSS’ ye- Birinci öncelikli eğitim fakültesi mezunları ve pedagojik formasyon belgesine sahip fen-edebiyat fakültesi mezunları ve son sınıf öğrencileri katılabilir.

—    İkinci öncelikli olmak üzere KPSS/P10 dan 75 ve üzeri puan almak bununla birlikte kendi alanı için açıklanan taban puan şartını sağlamak koşulu ile pedagojik formasyon belgesine sahip olmayan fen edebiyat fakültesi mezunları ve son sınıf öğrencileri.

 

Atamalarda esas olan ve mezun olunan yüksek öğretim programlarını öğrenmek için talim terbiyenin 119 sayılı TTK kararı çizelgesine aşağıdaki internet adresinden bakabilirsiniz.

htpp://www.ttkb.meb.gov.tr/menu/119_sayili_ttk_karari_cizelge.pdf

Not 1: Kaynak program mezunu potansiyel adaylardan ihtiyaç karşılanamadığı taktirde bilgisayar ve İngilizce alanlarına başvuranlar bu alana kaynaklık eden program mezunlarının atamasından sonra değerlendirilecektir.

 

Not2:İş eğitimi (iş ve teknik-ev ekonomisi- ticaret)alanlarının mezunu olup teknoloji teknolojileri ve tasarım alanına başvuranlar, kaynak program mezunları ile aynı öncelikle değerlendirilir.

KPSS sonuçlarının geçerlilik süresi sınav tarihi itibarı ile iki yıldır. Birden fazla sınava katılan sınava katılan adayların yüksek olan KPSS/P10 puanı başvuru formunu yansıtılır. Bu durumdaki adayların başvuru formlarındaki puanlarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

ADIM ADIM TERCİHLER

 

Temmuz sonu ya da ağustos başı gibi açıklanan puanlarla birlikte adayların tercih işlemleri alınmaya başlanır. MEB tarafından internet üzerinden sunulan kılavuzda branşlar için gerekli olan taban puanı açıklanır.

 

KPSS/P10 puanı açıklanan ve branşı için açıklanan taban puanın altında kalan adayların tercih sayfası açılmaz. Bunun dışında yeterli puanı almış olmasına rağmen önceki atama dönemlerinde sözleşmeli ya da kadrolu atanan ancak görev yerine hiç gitmeyen ya da kadrolu atanan ancak süresi dolmadan görevini bırakan adaylar bir yıl cezalı duruma düşerler ve bu nedenle tercih sayfaları açılmadığından kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenlik tercihi yapamazlar.

 

Tc kimlik numarası ve alan bilgilerinin girilmesi ile birlikte fotoğrafınızın olduğu tercih sayfası açılır.

 

Tercih edeceğiniz okulları görmeden önce mezun olunan alan kısmından diplomanızda yazdığı şekli ile fakülte ve bölüm adını giriniz. Tercih edeceğiniz okullar bu bilgiye göre açılacağından ilk yapılması gereken bu etkinliktir.

 

Karşınızda çıkan iki butondan illeri butonunu tıklayıp il seçtiğinizde o bölgede yazabileceğiniz;

—    Okulun adı,

—    Alınacak personelin sözleşmeli mi kadrolu mu olduğu,

—    Alınacak personel sayısı gibi bilgileri yer almaktadır.

 

Buradaki okulları seçerek tercih işlemini yapabilirsiniz.

 

Okullarla ilgili bilgi almak istediğinizde tercih listesinde görülen okul adını internet üzerinden araştırabilir okulların web sitelerine ve/veya iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

21.Tercih: Diğer 20 tercihten farklı olarak bu tercihte okul isimleri yerine

a) Tercihlerim dışında bir yere atanmak istiyorum.

b) Tercihlerim dışında kadrolu atanmak istiyorum.

c) Tercihlerim dışında kadrolu sözleşmeli atanmak istiyorum.

İfadeleri yer alır. Bu tercihinize yerleştirilmeniz (b ve c maddelerinde) bilgisayar kurası yapılmaktadır.

 

Tercih listenizin en sonunda yer alan ‘ tercihlerimi kaydet ‘ butonuna basmadığınız ve sayfayı yukarı yukarıdan pendik kpss kursları  butonuna basarak kapattığınız sürece sorunsuz bir şekilde sayfanıza giriş çıkış yapabilirsiniz.

 

Tercihlerinizi oluştururken zorunlu hizmet bölgeleri haritasına bakarak bu bölgeleri tercihleriniz arasında gösterebilirsiniz.

 

 1. Bölgelerde haritada kırmızı renkle gösterilmiş olan D ve E bölgeleri hizmet süreleri beş yıl bölgelerdir.

 1. Bölgelerden haritalarda mavi renkle ile gösterilen alanlar hizmet süreleri dört yıl olan bölgelerdir.

 1. Bölgelerde haritada beyaz renk ile gösterilen alanlar hizmet kapsamında olan bölgelerdir.

Bölgeler için hizmet puanları ise aşağıda gösterildiği gibidir;

 

A

B

C

D

E

10

12

14

18

22

 

Görev yaptığınız bölgenin niteliğine göre bu hizmet puanları sonraki tayinlerinizde dikkate alınacak hususlardan biridir.

 

Sayfanızdan onayladığınız tercihlerinizi il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerinden onaylatmanız gerekmektedir. 

 
     
 
Pendik KPSS Rehberi
Pendik KPSS Rehberi
 
     
 

 

 
.
PENDİK PENBİL EĞİTİM KURUMLARI